Choroby cywilizacyjne trzeciego swiata

Wśród chorób cywilizacyjnych XXI wieku z pewnością należy wymienić depresję. Choć pewien okres temu niewielu o niej słuchało, z pewnością choroba ta stanowi. Stanowi toż schorzenie o podłożu psychosomatycznym, które zakłada się zwykle niewinnie – niewielką opieszałością w normalnych pracach, pogorszonym nastrojem, obniżoną motywacją do pracy. Z rozwojem etapu te negatywne nastroje dominują w ciągłym życiu pacjenta i zaczynają u niego pełną blokadę podstawowych funkcji życiowych – chory nie ma mocy wstać i zjeść, zrobić coś pożytecznego, miewa myśli samobójcze, bo nie widzi sensu życia.

Jakkolwiek chwilowe pogorszenie nastroju, bądź i jesienna chandra zwykle mijają samoistnie lub pod wpływem pewnych optymistycznych czynników, tak depresji nie odda się wyleczyć bez pomocy specjalisty. Można chwilowo pozbyć się jej, na przykład dzięki pomocy przyjaciół, czy dzięki byciu jednych potrzebnych rzeczy, jednak psychika osoby cierpiącej jest faktycznie daleko osłabiona, iż nie będzie w mieszkanie podołać nawet najmniejszemu pogorszeniu jej obecnej sytuacji – i dopiero nastąpi nawrót choroby. Chorzy bardzo często są wśród społeczeństwa, daje się nawet, iż są uważani za osoby wyjątkowo jasne i szczęśliwe z życia – to wprawdzie maska, która doskonale ustępuje, gdy chory znów będzie jeden. Gdy idzie o działanie depresji Kraków jest sporo dużych ekspertów w tej rzeczy. Trzeba przyznać, że wszystek spośród nich cierpi grafiki wypełnione spotkaniami z chorymi, którzy potrzebują dużej, regularnej terapii. Jest zatem sposób psychoterapii, którą jedynie wspomaga się lekami, ponieważ jako chorobę psychosomatyczna, depresję należy leczyć przede wszystkim od ściany psychicznej.

Psychoterapeuta pomaga choremu odnaleźć się na nowo w obejmującym go świecie. Wzmacnia jego poczucie swej wartości, co w przyszłości będzie pomagało pacjentowi pokonywać lekkie a szybsze ściany w byciu. To istotne, ponieważ cierpiącemu na depresję nie wolno stale usuwać kłód spod nóg, trzeba pokazać go jak sobie z tematami radzić, ponieważ one są i będą dawały w jego istnieniu zawsze i powinien znać je pokonywać.