Instytucje ubiegajace sie o kredyt obrotowy

Banki są otwarte na udzielanie pomocy finansowej przedsiębiorstwom. Każda nowa, dobrze rozwijająca się firma jest bowiem obietnicą powstania nowych miejsc pracy, które przyczynią się do zmniejszenia bezrobocia w Polsce, a tym samym przyczyni się do wzrostu ogólnego szacunku dla Polski na arenie międzynarodowej. Nic więc dziwnego, że firmy (w szczególności te, które już od jakiegoś czasu funkcjonują na rynku pracy i potrafią udowodnić swoją historią gospodarczą ciągły rozwój i płynność finansową) mogą rozważać podjęcie korzystnego kredytu gotówkowego w banku, który to będzie umożliwiał zabezpieczenie ciągłości finansowej firmy w razie opieszałości kontrahentów w kwestii spłaty zobowiązań finansowych, albo wspomoże w finalizacji czasowo nadarzającej się okazji biznesowej, której podjęcie dodatkowo umożliwi szybki rozwój działalności gospodarczej.

Jednym z tego rodzaju kredytów, przeznaczonych dla osób aktywnie działających od pewnego czasu na rynku pracy, ale potrzebujących chwilowo dodatkowych funduszy, jest kredyt obrotowy. Oczywiście, jego uzyskanie nie jest proste, a sam proces starania się o przyznanie tego typu zastrzyku gotówki jest długi i mozolny. Postaramy się jednak przedstawić krok po kroku, jak wygląda system składania wniosku o przyznanie kredytu obrotowego i ile on może trwać. Przede wszystkim skupmy się na tym, dla kogo przeznaczony jest kredyt obrotowy, bowiem nie jest on dostępny dla każdego. O przyznanie kredytu obrotowego mogą starać się:

  1. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  2. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawne, cywilne, komandytowe i partnerskie,
  3. stowarzyszenia,
  4. spółdzielnie,
  5. organizacje pożytku publicznego.

Następnie trzeba uzyskać zaświadczenie o zdolności kredytowej. Jest ona rozpatrywana głównie w oparciu o obroty na rachunku danej firmy oraz obecną i przeszłą sytuację finansową. Oczywiście, niezbędne jest również podanie przyczyny podejmowania kredytu oraz czas trwania firmy na rynku pracy. Odnośnie tego ostatniego kryteria, niestety, ale firmy z małym stażem będą miały bardzo małą szansę na uzyskanie kredytu obrotowego.

Kolejną czynnością jest zapoznanie się z ofertą banku oraz dodatkowymi kosztami, które potencjalnie będziemy musieli ponieść w związku ze staraniami o kredyt obrotowy. Rzecz jasna, nie mowa tutaj jedynie o prowizji banku i stopie oprocentowania, chociaż są to oczywiście koszty, z którymi należy się zapoznać przed podjęciem kredytu w banku.

Ten fragment artykułu ma bowiem na celu przypomnienie, że niektóre banki zastrzegają sobie możliwość podjęcia opłat również za samo rozpatrywanie wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego, dodatkowo jeszcze mogą pojawić się koszty związane z chociażby niewykorzystaniem całości podjętej kwoty. Dlatego też, jeszcze zanim zdecydujemy się na pójście do banku i wypełnienie formularza wniosku o przyznanie kredytu, dobrym rozwiązaniem będzie przejrzenie ofert interesujących nas banków i upewnienie się, że nie zapłacimy dodatkowych kwot pieniędzy, o których nawet nie pomyśleliśmy.

Kiedy już przeczytamy regulamin i zastrzeżenia odnośnie podjęcia przez przedsiębiorstwo kredytu obrotowego, możemy zgłosić się do wybranego oddziału banku w celu wypełnienia i złożenia wniosku, by następnie czekać na decyzję banku. Należy pamiętać o tym, że organizacje finansowe, jakimi są banki, muszą przestrzegać ściśle określanych reguł dotyczących przyznawania kredytów oraz sprawdzania wiarygodności klientów, dlatego proces decyzji i przyznania gotówki może trwać nawet do kilku tygodni.