Jakie sa moje szanse na kredyt w banku

Chcąc rozpocząć starania o przyznanie kredytu w banku, musimy liczyć się z tym, że czeka nas sporo formalności. Przede wszystkim będzie to dostarczenie zaświadczenia o uzyskiwanych zarobkach, sprawdzenie ewidencji w Biurze Informacji Kredytowej oraz określenie naszej zdolności kredytowej. Działania te określają poszczególne paragrafy prawa bankowego, którego ścisłe zobowiązanie jest powinnością każdego banku.

Oczywiście, już same starania o kredyt, a także ewentualne odmowy są nie tylko męczące, ale i źle wpływają na naszą historię kredytową (każda odmowa udzielenia kredytu jest bowiem wpisana w ewidencji). Warto więc nieco pomóc samemu sobie i zastanowić się, jakie mamy szanse na kredyt w banku. Wiadomo, że nie uda nam się tego zrobić precyzyjnie i dokładnie, jednak pewne zabiegi pomogą nam, przyszłym kredytobiorcom, wpaść na pewien trop i ewentualnie zastanowić się, czy nie bezpieczniej byłoby przeczekać z decyzją o podjęciu kredytu, również dla naszego bezpieczeństwa finansowego.

Przed staraniem się o kredyt w danym banku, dobrze jest przeczytać wymogi i regulamin ubiegania się o gotówkę. Dowiemy się tam między innymi, jaki jest minimalny i maksymalny wiek osoby, która może się starać o przyznanie kredytu (zazwyczaj jest to 21 lat) oraz ile wynosi maksymalna kwota zadłużenia, które możemy podjąć.

Szanse na kredyt pomogą nam ocenić również kalkulatory zdolności kredytowych, które w szybki sposób obliczą, czy takową posiadamy. W tego typu narzędziach wpisujemy, jakim rodzajem kredytu jesteśmy zainteresowani (mamy do wyboru kredyt konsolidacyjny, mieszkaniowy, gotówkowy i samochodowy), kwotę kredytu, liczbę osób w gospodarstwie, dochód miesięczny na osobę oraz miesięczne wydatki. Dla przykładu, jeśli planujemy zaciągnąć kredyt gotówkowy na 10 000 złotych, nasze gospodarstwo domowe wynosi 2, nie mamy dodatkowych kredytów, koszt na utrzymanie mieszkania miesięcznie kosztuje nas 500 złotych, a nasz dochód brutto wynosi 2000 złotych wynika, iż posiadamy zdolność kredytową wystarczającą do podjęcia takiego kredytu.

Jak wiadomo, automatyczne kalkulatory zdolności kredytowej nie przekażą nad dokładnie czy posiadamy zdolność kredytową, jednak oszacują, czy nasze starania będą mogły zakończyć się pozytywnie, czy też spełzną na niczym. Nie warto więc uznawać tego rodzaju aplikacji za wyznacznik sukcesu, ale można jej użyć do uzyskania pewnego tropu i oszacowania, jakie mamy szanse na kredyt. A dokładne informacje przedstawi nam bank, w których chcielibyśmy uzyskać kredyt.