Uklad optyczny po ang

Mikroskopy laboratoryjne (zwane także mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do tworzenia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez układ optyczny. Mikroskopy montują się zwykle z wyboru soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie przetwarzane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane używane są w moc rzeczach nauki do poszukiwań bardzo małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy wykorzystywane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych natomiast w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i analizowaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Chociaż w dziedzinie chemii i fizyki mikroskopy podawane są chociażby w krystalografii czy metalografii. Geolodzy traktują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w zespole optycznym (niekiedy wymienia się je to mikroskopami świetlnymi), bywają również wykorzystywane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas ćwiczeń z dziedzin ścisłych. Badany obiekt widziany jest łatwo przez okular istniej na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest uzależniona przez rozdzielczość kątową obiektywu, która stanowi zjednoczona z długością fali światło, z kolei za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, pomagaj we współczesnych mikroskopach optycznych można uzyskać powiększenia ponad tysiąckrotne.